Příběh o těžkých časech

16. 04. 2020, 11:13

Miluji příběhy od Osha a jeden z nich zde sdílím, protože mám pocit, že je teď velmi aktuální. Médii a internetem se šíří mnoho různých prognóz i otázek, které se týkají ekonomiky, ale i jiných životních oblastí a slovo "krize" se skloňuje v mnoha podobách. Následující příběh třeba může pomoci, abychom se tím nenechali až příliš pohlcovat.

Příběh o těžkých časech

Francouzský portrétista seděl ve své oblíbené kavárně a popíjel víno. Dopil první lahvinku a už si chtěl objednat další, když jeho pohled padl na novinový titulek, který hlásal: "Přijdou těžké časy". Takže místo toho, aby si jako vždy objednal druhou láhev, požádal o účet.
"Copak, víno vám dnes nechutnalo?" zeptal se číšník.
"Víno bylo dobré, ale neobjednám si druhou láhev, protože mají přijít těžké časy. Takže musím začít šetřit," vysvětloval umělec.
"Těžké časy?" opakoval číšník. "No tak to si moje žena nebude moci objednat ty hedvábné šaty. Budu jí muset koupit bavlněné."
"Těžké časy?" opakovala zadumaně švadlena, když zákaznice zrušila zakázku. "Takže teď asi nebude vhodná doba na rozšíření salonu. Hned musím zastavit všechny přípravné práce."
"Takže těžké časy?" podivil se stavitel, když švadlena zrušila plánované úpravy. "Chtěl jsem dát své ženě namalovat portrét. V takovém případě si to ovšem nemohu dovolit."
Napsal malíři a zrušil objednávku.
Když malíř dostal dopis, vydal se do své oblíbené kavárny a objednal si na uklidnění láhev vína. Vedle v křesle byly pohozené noviny, které četl před pár dny. Ještě jednou si přečetl článek "Těžké časy", tentokrát velmi pozorně. Zjistil, že přijdou až za deset let.


Takže přátelé, těžké časy přijdou až zítra. Tady a teď můžeme být v klidu :-)


(úryvek z knihy TAO, rozjímání nad sútrami mistra Lie-c´eho, Fontána)

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. NESOUHLASÍM s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).

Souhlasím
Přizpůsobit