Borovice lesní (Pinus sylvestris)

09. 01. 2023, 14:48

Borovice lesní (Pinus Sylvestris)

Strom dorůstající výšky až 40 metrů. Jehlice jsou dlouhé až 7 centimetrů. K léčení se užívají pupeny, které se sbírají v dubnu ještě před rozvitím. Suší se ideálně ve stínu při přirozené teplotě. Mají aromatickou, velmi silně pryskyřičnou vůni. Sušené pupeny borovice je nutno skladovat v uzavřených nádobách. Užívá se do koupelí při nespavosti, neurotických potížích a podobně. Terpentýnový olej se přidává do antirevmatických mastí. Užívá se také inhalačně při akutních zánětech horních cest dýchacích a chronických bronchitidách.

V medicíně se využívá silice, kterou borovice obsahuje. Dá se získat z pryskyřice, z pupenů i jehlic. K použití ve formě tinktur, výluhů, éterických olejů a mastí. Tato silice napomáhá normální funkci dýchacího systému. „Čaj“ z borovicového jehličí je plný vitamínu C a také delikátní záležitostí. Mladé jehlice jsou v šálku příjemně svěží a nasládlé, ty starší zase obsahují více „céčka“ a jsou více hořké.

POZOR: Terpentýnový olej by se neměl užívat při zánětech ledvin.

Máme v nabídce výrobky z borovice:

 

 

Štítky
Herbář

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. NESOUHLASÍM s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).

Souhlasím
Přizpůsobit