Hloh obecný (Crataegus oxyacantha)

22. 02. 2023, 17:25

Trnitý keř vysoký až 5 metrů. Užívanou částí je květ, list s květem, list a plod. Květ se sbírá těsně před rozvitím, tedy v květnu a červnu, stejně jako list. Květy z bíle kvotucích hlohů s jednoduchými květy, nikoli z plno- nebo čarvenokvětých kulturních výpěstků, jež jsou kultivary hlohu obecného. Otrhávají se ručně, jednotlivé květy se stopkami, nikoli celá květenství.
Plody se sbírají v září a říjnu, bez stopek. Nesprávným sušením květy zhnědnou. Květní sušina má nepříjemný pach. Droga musí být dobře usušena, jinak by plesnivěla. Užívá se ve formě nálevu zejména jako sedativum, antisklerotikum a hypotonikum. Nejčastěji ve formě tinktury jako posilující prostředek při srdečních potížích, při bušení srdce, bolestech u srdce, nespavosti, zvýšené dráždivosti, při vysokém krevním tlaku a při obtížích provázejících klimakterium, u poruch srdečního svalu po infekčních nemocech. Hloh také přispívá k regeneraci po mrtvici.

PRODUKTY OBSAHUJÍCÍ HLOH

Štítky
Herbář

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. NESOUHLASÍM s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).

Souhlasím
Přizpůsobit