Jalovec obecný (Juniperus communis)

27. 02. 2023, 16:58

Stálezelený jehličnatý keř přes 1 metr vysoký. Užívanými částmi jsou plody. Dozrálé bobule se sbírají na podzim. Bobule dozrávají až druhým rokem. Sušené bobule mají kořenitou vůni a nasládle pryskyřičnou chuť. Užívá se vnitřně ve formě nálevu při zánětlivých chorobách močových cest a zadržování tekutiny v těle, k povzbuzení chuti k jídlu, při nadýmání. Zevně se používá při kožních onemocněních, ve formě obkladů při revmatismu a jako přísada do koupelí. Používá se i ve veterinářství jako diuretikum.

Jalovec může dosáhnout stáří až 2000 let. Jalovec má uplatnění i v kuchyni při úpravě zvěřiny, ryb a zeleniny (kysané zelí). Nepostradatelný je při výrobě některých alkoholických destilátů (borovička, gin, genievre, Steinhager), jež se připravují z kvašených jalovčinek. Při domácím uzení se využívalo vonné jalovcové dřevo. Jalovec se využívá i jako vykuřovadlo. V současnosti je u nás Jalovec chráněný, tak se musí dovážet. 

POZOR: Plody se nesmějí užívat při akutních onemocněních ledvin. Nedoporučuje se podávat dětem. Nesmí se užívat v těhotenství.

PRODUKTY OBSAHUJÍCÍ JALOVEC

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. NESOUHLASÍM s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).

Souhlasím
Přizpůsobit