Jetel luční (Trifolium pratense)

20. 03. 2023, 10:59

Jednoletá rostlina vysoká až 50 cm. Roste na lukách, pěstuje se na polích. Užívanou částí je květ. Z květních hlávek je nutné odstranit listy. Sbírají se nerozpadlé květy, překvetlé nemají význam. Jeden den se při sušení vystaví slunci, následně se dosuší ve stínu. Suché květy se musí chránit před světlem a vlhkem. Užívá se vnitřně ve formě nálevu, zejména při průjmech. Zevně se používá při kožních ekzémech a hnisavých ranách. V lidovém léčitelství se užíval také do obkladů při příušnicích. Používá se jako aromatikum do čajových směsí.

Jetel luční bývá někdy nesprávně nazýván "Jetel červený".

PRODUKTY OBSAHUJÍCÍ JETEL LUČNÍ

Lékařství (zdroj Wikipedie)

Jetel luční je známý jako léčivá bylina. Díky jeho silným desinfekčním účinkům se využívá na léčbu průjmů, zvracení a otravy jídlem. Je dobrý na detoxikaci organismu, kdy je přidáván do čisticích čajových směsí. Zkracuje a ulehčuje léčbu kašle, rýmy, bronchitidy, či nachlazení. Má velice příjemnou chuť, čaje z květů jetele lučního se mohou užívat i delší období.

Zmírňuje potíže spojené s menopauzou. Zejména nespavost, návaly horka, pocity nevolnosti apod. Hlavní využitelnou složkou jsou fytoestrogeny. Ty se mohou vázat na estrogenové receptory v lidském organizmu a projevovat se estrogenními vlastnostmi. Této vlastnosti se využívá k doplnění scházejících estrogenů u žen, které s přibývajícím věkem ztrácejí vlastní estrogeny. Pokles estrogenů v těle ženy vyvolává mnoho různých problémů jako jsou klimakterické potíže, osteoporóza, ztráta pružnosti kůže, tvorba vrásek.

Má blahodárné účinky na naší kůži. Léčí kožní problémy jako je ekzém, akné či drobná poranění kůže. Je to opět díky dezinfekčním účinkům, které urychlují hojení kůže. Z nálevu čerstvého, ale i sušeného jetele se dá připravit pleťová voda nebo koupel.

Mystika a magie (zdroj Wikipedie)

Již po staletí lidé věří, že jim jetelový čtyřlístek přinese štěstí či osobní ochranu.

Netypická forma – čtyřlístek – je nejčastěji symbolem štěstí. I další netypická forma – dvojlístek – má svůj význam. Podle starých pověr je dvojlístek symbolem pro nového milence.

Štítky
Herbář

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. NESOUHLASÍM s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).

Souhlasím
Přizpůsobit