EPAM terapie, obtíže A-Z

Přečtěte si o EPAMU a Tibetské medicíně >>>

KONZULTACE S PORADKYNÍ

Jana Vlčková
Tel: +420 776 682 544
poradna@lecenka.cz
(V případě, že Vám nezvednu telefon, zavolám zpět do 24 hodin, Jana)

V žádném případě nemůžeme nahrazovat potřebná lékařská vyšetření a péči. Následující doporučení vycházejí z mnohaletých zkušeností a jsou doplňkem lékařské péče. Užívání nabízených produktů konzultujte prosím s vaším lékařem. Některé případy konzultujeme i s dalšími odborníky, přičemž zaručujeme anonymitu a diskrétnost.

DVĚ SKUPINY EPAMŮ, ROZDÍL V UŽÍVÁNÍ:

 1. EPAMY PREVENCE A RYCHLÉ POMOCI
  Epamy 7, 20, 21, 22, 23, 20C, 20D užívají se měsíc a poté se dělá přestávka 2-4 týdny
  S přestávkami se užívají dokud problémy nezmizí. Při závažnějších chronických onemocněních je možné tyto Epamy užívat až 4 měsíce bez přestávky, ale pak už je nutné začít dělat přestávky. Tyto Epamy působí na imunitní systém a účinkují rychle.
  Pokud cítíte první příznaky nemoci, můžete tyto Epamy užívat i 6x-7x denně. Nemoc pak nemusí vůbec propuknout nebo má mírnější průběh. Epamy rychlé pomoci jsou účinější, pokud se kapou pod jazyk. Je ale možné dávat je i do převařené vychladlé vody.
  Výjimku má Epam 22, ten se dává před jídlem  jen do vody, ne pod jazyk.
 2. SPECIALIZOVANÉ EPAMY
  Epamy 8, 11, 12, 24, 31, 35, 36, 37, 39, 96, 900, 900T, 1000 mohou se užívat dlouhodobě, klidně několik let nebo při závažných onemocněních doživotně (rakovina, roztroušená skleróza...). Tyto Epamy se většinou se dávají do převařené a vychladlé vody. Epam 35 se dává jen do vody, nikdy ne pod jazyk. Epam 1000 častěji pod jazyk. Epam 36 srdeční, na cévy do vody, na srdce pod jazyk. Epam 96 psychický do vody i pod jazyk, akutně pod jazyk, dlouhodoběji s vodou. Pokud užíváte víc epamů, udělejte min. 15 minut pauzu mezi užíváním. 
   

PŘÍPRAVKY PRO POSÍLENÍ ORGANISMU A IMUNITY:

Přípravky lze brát v nižších dávkách preventivně nebo ve vyšších dávkách při akutních onemocněních.

SEZNAM POTÍŽÍ (Epam terapie):

PODROBNĚ:

Alergie a alergická reakce

Základním přípravkem při alergii je EPAM 11 Při alergiíchv kombinací s EPAM 35 Jaterním. Dospělí a děti od 15 let užívají tyto přípravky 4x denně 5-10 kapek do převařené vychladlé vody v závislosti na stupni vývoje onemocnění. V těžkých případech se může užívat maximální dávka 4x denně 15 kapek.
Dále doporučujeme Tobolky EPAM Očišťující směs. Paraziti mohou v našem organismu způsobovat celou řadu onemocnění, od těch méně vážných jako jsou kožní vyrážky, střevní potíže aj., až po alergie, onemocnění pohlavních orgánů, cukrovku i infarkt myokardu. Způsob užívání: Tobolky Očišťující směs se užívají 4x (tj. ve 4 dávkách) denně, 30 minut před jídlem po dobu 14 dní. Počet tobolek v jedné dávce se aplikuje podle Vaší hmotnosti – 1 tobolka na 20 kg hmotnosti (zaokrouhlujte směrem nahoru). Poté následuje 14 dní přestávka, po které následuje dalších 14 dní užívání Tobolek Očišťující směs. V průběhu celé kúry užívejte EPAM 11 Při alergiích – dospělí a děti od 15 let 3x denně 7-9 kapek do převařené vychladlé vody.
K doplnění a na podporu léčby jsou výborné také koupele s Tibetskými aromatickými solemi EPAM. U solí je nejprve potřeba vyzkoušet sůl, která bude pro Vás tou nejlépe vyhovující. Na základě zkušeností doporučujeme Tibetskou aromatickou sůl EPAMEukalyptTibetskou aromatickou sůl EPAM Jedle nebo Tibetskou aromatickou sůl EPAM Kožní.

Zpět na seznam


Astma bronchiale

Při bronchiálním astmatu doporučujeme užívat EPAM 21 Průduškový. Dospělí a děti od 15 let užívají 10 - 20 kapek 4x denně. Dávkování pro děti konzultujte s našimi odbornými poradkyněmi. V případě záchvatu užívejte EPAM 21 Průduškový v kombinaci s EPAM 8 Mumiovým. Dospělí a děti od 15 let užívají ve fázi akutního stavu střídavě EPAM 21 a EPAM 8 po 20 kapkách 1 – 2x za hodinu pod jazyk. Například: v 8:00 hod. EPAM 21, v 10:00 hod. EPAM 8, v 12:00 hod. EPAM 21, atd. 

3 – 4x denně pijte Tibetský bylinný čaj EPAM Na průdušky nebo Tibetský bylinný čaj EPAM Na plíce. Při bronchiálním astmatu také doporučujeme Akátový medový elixír EPAM s mateří kašičkou.

Důležité je také správné držení těla; proto byste se měli naučit rozcvičku na zlepšení stavu páteře a kloubů.

Dalším výborným prostředkem proti astmatu je medová masáž. Tato masáž je velmi jednoduchá a pro její provedení nemusíte být školeným masérem. Obvykle se dělá na zádech, někdy na hrudi. Před masáží je potřeba potřít kůži olejem, nejlépe Olej EPAM 60 směsOlej EPAM 60 A Levandule nebo Olej EPAM 61. Poté na kůži naneste rozehřátý med (nikoliv Medový elixír EPAM, ale kvalitní med vyrobený v ČR). Ruce položte dlaněmi na kůži nemocného a postupně je přilepujte a odlepujte. Postupujte od zápěstí k prstům. Způsoby odlepování jsou dva: 1. rychlý, prudký – tato masáž je intenzivnější a kůže při ní velmi rychle zčervená; 2. pomalý, jemnější je vhodný pro děti. Způsob zvolte podle intuice. Po 15 – 20 minutách se olej s medem úplně vstřebá. Masáž je možné provádět každý den.

Dále doporučujeme používat Energetickou přikrývku EPAM.

Zpět na seznam


Bércové vředy

Vnitřně užívejte EPAM 8 Mumiový, 4x denně 5 – 10 kapek pod jazyk. V případě otevřených mokvajících vředů doporučujeme nastříkat 3x denně EPAM 8 Mumiový ve spreji přímo na vřed a přiložit Měděné destičky EPAM. Důležitý je také přístup čerstvého vzduchu a slunce k ráně.

Použití Měděných destiček EPAM: před aplikací se destičky aktivizují (očistí) suchou jedlou solí a ihned se očištěnou stranou přiloží na postižené místo. Obvykle doporučujeme přikládat Měděné destičky EPAM na celou noc, po dobu 10 – 15 dnů a poté udělat 7 denní přestávku. V případě potřeby proceduru opakujte. Kůže se po aplikaci destiček zbarví do modré, zelené nebo černé barvy. Barvu není třeba speciálně umývat; sama po několika dnech zmizí. Měděné destičky EPAM po každém použití očistěte tak, že do skleněné misky dejte 2cm vrstvu soli a zalijte vodou, asi 1 cm nad sůl. Shora na sůl položte destičky a nechte 12 hodin čistit. Poté destičku vyjměte a utřete do sucha. Destička by se měla po vyčištění lesknout.

Kromě Měděných destiček EPAM je vhodné používat Energetickou přikrývku EPAM.

Protože se jedná o onemocnění oběhového systému, doporučujeme také užívat přípravek EPAM 36 Srdeční, který přispívá k normální činnosti srdce a cév. Způsob užívání: obvyklá dávka pro dospělé a děti od 15 let je 4x denně 5 – 10 kapek do převařené vychladlé vody 15 minut před jídlem. Ve vážných případech se může dávka zvýšit maximálně na 4x 15 kapek denně.

Kromě výše uvedených přípravků doporučujeme užívat i klasickou fytoterapii – Tibetský bylinný čaj EPAM na cévy a cholesterol.

Dále doporučujeme lymfodrenážní masáž. Masáž nohou se provádí směrem k srdci Tibetským balzámem EPAM Na klouby a páteř Cedr.

Je vhodné šlapat bosýma nohama po štěrkovém povrchu. Nemusíte kvůli tomu chodit ven. Do dostatečně velké krabice (např. od bot) dejte přiměřeně ostrý štěrk o velikosti cca 3 cm a po dobu 5 minut po něm několikrát denně bosky šlapte.

Zpět na seznam


Bradavice

Protože se jedná o virové onemocnění, doporučujeme používat přípravek EPAM 20 Univerzální. Dospělí a děti od 15 let užívají přípravek 4x denně 10 – 20 kapek pod jazyk (zde ponechat 1 – 2 minuty a poté spolknout) a to po dobu 1 měsíce. Poté udělejte 14 denní přestávku a v případě potřeby začněte přípravek opět užívat.

Dále doporučujeme EPAM 37 Kosmetický. Obvyklá dávka pro dospělé a děti od 15 let je 4x denně 5 – 10 kapek do převařené vychladlé vody v závislosti na stupni vývoje onemocnění. V těžkých případech je maximální dávka 4x denně 15 kapek. Dávkování pro děti konzultujte s našimi odbornými poradkyněmi. Tento EPAM můžete použít i zevně: 2 – 4x denně potírejte postižené místo.

Bradavice je můžete také potírat 2 – 4x denně Tibetskou tinkturou EPAM VlaštovičníkTibetskou tinkturou EPAM Propolis nebo Tělovým balzámem EPAM Propolis; dále příznivě působí Silice EPAM Tea tree (zřeďte dle návodu u přípravku).

Vhodné jsou i koupele v Tibetské aromatické soli EPAM Propolis nebo v Tibetské aromatické soli EPAM Kožní.

Zpět na seznam


Bronchitida

V akutní fázi užívejte střídavě přípravek EPAM 8 Mumiový v kombinaci s EPAM 21 Průduškovým. Dospělí a děti od 15 let užívají ve fázi akutního stavu 20 kapek každou 1 – 2 hodiny pod jazyk. Takto užívejte oba přípravky po dobu 2 – 3 dnů, poté přejděte na dávkování 4x denně 5 – 10 kapek.

U chronické bronchitidy užívají dospělí a děti od 15 let EPAM 21 Průduškový 4x denně 20 kapek pod jazyk. V případě, že nemoc po jednom měsíci neustoupí, opakujte užívání tohoto příprvku po 14 denní přestávce.

Kromě užívání výše uvedených EPAMů doporučujeme i klasickou fytoterapii, k níž se hodí zejména Tibetský bylinný čaj EPAM na průdušky. Účinnost čaje zvýšíte přidáním Tibetské tinktury EPAM Echinacea nebo Jedle. Tento čaj doporučujeme osladit Tibetským medovým elixírem EPAM průduškovým nebo Tibetským medovým elixírem EPAM s eukalyptem.

Upozornění: pokud přidáváte do čaje aromatické tinktury nebo medové elixíry, čaj nesmí být horký. Doporučujeme maximální teplotu 40° C, jinak se zničí účinky medu a obsažených bylin.

Obklady: na oblast hrudníku nanášejte 1 – 3x denně Tibetský jílový obklad EPAM průduškový. Obklad nechte zaschnout a po 15 – 20 minutách ho smyjte teplou vodou. Poté hrudník natřete jedním z olejů EPAM; použijte Olej EPAM 60 směsOlej EPAM 60 A levandule nebo Olej EPAM 61 směs.

Vhodná je také aromaterapie. Při bronchitidě doporučujeme Silici EPAM AnýzBorovice nebo Rozmarýn. Nakapejte 10 – 20 kapek do 100 ml vody, horké cca 60 – 70 ° C a 15 minut inhalujte teplé páry.

Při chronické bronchitidě můžete vyzkoušet také koupele v Tibetské aromatické soli EPAM Eukalypt nebo Borovice.

Výborným ulevujícím prostředkem při bronchitidě je medová masáž, která je velmi jednoduchá a pro jejíž provedení nemusíte být masérem. Obvykle se provádí na zádech, ale při bronchitidě ji doporučujeme aplikovat na hrudi. Před masáží je potřeba potřít kůžiteplým rostlinným olejem, nejlépe Olejem EPAM 60 směs60 A Levandule nebo 61 směs. Poté na kůži naneste rozehřátý med. Na kůži položte dlaně, které postupně je odlepujte a přilepujte od zápěstí k prstům. Způsoby odlepování jsou dva: 1. – rychlý, prudký; tato masáž je intenzivnější a kůže při ní velmi rychle zčervená. 2. způsob je pomalý, jemný, vhodný zejména pro děti. Způsob zvolte podle intuice. Po 15 – 20 minutách se med s olejem úplně vstřebá. Masáž je možné provádět každý den.

Zpět na seznam


Cukrovka

Pokud máte cukrovku a trpíte nadváhou, je nutné nejprve zhubnout. Drastické diety mohou spíše uškodit. Je potřeba zachovat poměr mezi množstvím kalorií přijatých v potravě s množstvím kalorií vydaných (pohybem). Je tedy nutné trochu méně jíst a trochu více se pohybovat. Ze sportů je vhodné například plavání, jízda na kole, pěší turistika, rychlá chůze nebo běh. Tyto aktivity snižují množství cholesterolu v krvi, zvyšují imunitu, kapacitu plic a zlepšují činnost srdce. Kromě toho udržují v normě tělesnou hmotnost, což je v tomto případě priorita. Samotná strava má být pestrá a bohatá na potraviny s nízkým glykemickým indexem (potraviny, které vstřebávají cukr do krve pomalu – např. arašídy, banány, broskve, cibule, česnek, cuketa, jablka, mrkev, rajčata, brokolice, zelí.) Konzumujte hodně čerstvé zeleniny a ovoce. Do jídelníčku zařaďte 3x týdne ryby – lososa, candáta nebo pstruha. Tyto ryby v sobě obsahují omega 3 nenasycené mastné kyseliny (snižují krevní tlak, omezují vytváření krevních tuků doprovázejících cholesterol a snižují riziko zánětlivých a nádorových onemocnění). Dále je nutné omezit sůl, cukr a zcela vyřadit alkohol a cigarety.

Velice účinný prostředkem na regeneraci slinivky je psychofyzické cvičení, které naleznete v knize Tajemství života, nebo ve sborníku knih Pomoz si sám. Pokud trpíte cukrovkou bez závislosti na inzulínu, doporučujeme každý den cvičit viscerální terapii, účinnou masáž vnitřních orgánů.

Velmi příznivý vliv na slinivku, hladinu cukru a inzulínu v krvi a na regulaci metabolismu tuků má EPAM 35 Jaterní. Obvyklá dávka pro dospělé a děti od 15 let je 4x denně 5 – 10 kapek do převařené vychladlé vody, 30 minut před jídlem. V těžkých případech se může maximální dávka zvýšit na 4x denně 15 kapek.

Dalším vhodným přípravkem je EPAM 22 Žaludeční, který má příznivý vliv při onemocnění trávicího traktu, včetně orgánů, podílejících se na správném zažívání. Dospělí a děti od 15 let užívají 20 kapek 15 minut před každým jídlem.

Kromě těchto přípravků doporučujeme užívat i klasickou fytoterapii, k níž se hodí zejména Tibetský čaj EPAM na slinivku a cukr. Účinnost čaje zvýšíte přidáním Tibetské tinktury EPAM Bříza.

Pokud máte pokročilou cukrovku a vznikají vám otevřené rány, které se špatně hojí, doporučujeme přímo do rány nastříkat EPAM 8 Mumiový ve spreji nebo nalít EPAM 8 Mumiový přímo do rány.

Zpět na seznam


Děti a EPAM terapie

Pokud je to nezbytně nutné, doporučujeme pouze 1 kapku EPAM 7 Univerzálního bez propolisu do mateřského mléka. Je-li nemoc vážnější a kojenec není alergický na propolis, pak doporučujeme EPAM 20 Univerzální a EPAM 8 Mumiový. I u těchto přípravků doporučujeme pouze 1 kapku do mateřského mléka.

Hyperaktivní děti a děti, které špatné usínají a spí (starší než jeden rok)

Nejdříve je důležité zjistit důvod takového chování. Příčina může být bezprostřední, například traumatický zážitek z nevhodného filmu, problémy s kamarády, špatná známka ve škole. Mohou to být i důvody dlouhodobé, například časté a dlouhé vysedávání u PC, málo pohybu, problémy v rodině apod. Známe-li důvod změněného chování dítěte, můžeme ho řešit.

Důležitá je především změna denního režimu. Doporučujeme je zejména pravidelný pohyb (před spaním pouze klidné delší procházky). Důležité je chodit večer spát ve stejnou hodinu, bez ohledu na okolnosti.

Před usnutím jsou vhodné koupele v Tibetských aromatických solích EPAM, například JedleEukalypt nebo Na příjemný spánek.

Po koupeli ošetřete dětskou pokožku některým z Tibetských olejů EPAM (Olej EPAM LevandulovýOlej EPAM MeduňkovýOlej EPAM 70 směs). Všechny tyto oleje mají uklidňující působení, bez vedlejších účinků.

Výborná je také klasická fytoterapie, k níž se hodí zejména Tibetský bylinný čaj EPAM na příjemný spánek nebo Tibetský bylinný čaj EPAM na pohodu. Do čajů EPAM můžete dětem přidat na oslazení  lžičku Medového elixíru EPAM 100% přírodní multivitamin. Čaje by měly být příjemně teplé, ne horké!

 Pokud je stav dětí vážnější, doporučujeme EPAM 96 Psychický

Nejlepší terapií pro děti je pohyb a pokud možno s vlastními rodiči!!!!

Zpět na seznam


Gynekologické potíže

Gynekologické nemoci jsou choroby ženských pohlavních orgánů, ale i jiné nemoci, které souvisí s organismem ženy. Nejčastější nemoci jsou: vaginální mykóza, zánět vaječníků, nepravidelný menstruační cyklus, rakovina čípku, rakovina prsu, neplodnost, endometrióza, chlamydie, herpes a premenstruační syndrom. Riziko propuknutí gynekologických onemocnění zvyšuje: virová infekce, bakteriální infekce, cukrovka, obezita, stres, kouření, alkohol, nedostatečná hygiena, střídání sexuálních partnerů, nechráněný pohlavní styk, menopauza a dědičnost.

Vaginální mykóza (kandidóza) patří mezi nejčasnější gynekologická onemocnění. Je pravděpodobné, že alespoň jednou za život postihne každou ženu. Nejčastěji je způsobena kvasinkou Candida albicans; odtud také pramení název kvasinková infekce. Některé mikroorganismy, mezi něž patří i tyto kvasinky, přežívají v určitém množství uvnitř pochvy a vytváří tzv. normální vaginální prostředí. To ženě prospívá a nečiní jí žádné problémy. Pokud se však z nějakého důvodu přemnoží, dojde k vaginální nerovnováze, která způsobuje typické potíže. Při zánětu pochvy a zevních rodidel se projevují nepříjemným svěděním nebo pálením, zarudnutí a otokem. Bývá doprovázena bělavým hrudkovitým výtokem. Vzhledem k anatomii ženského pohlavního systému je zvýšené riziko, že se neléčený zánět bude šířit dále do vnitřních pohlavních orgánů. Dojde-li k přesunu zánětu do dělohy a vejcovodů, hrozí při neléčení riziko srůstů a následně neplodnost. Není-li kandidóza řádně doléčena, má tendenci se vracet, proto je nezbytné léčbu dodržet a léčit se společně s partnerem, až do úplného vymizení příznaků.

EPAM terapie

Při těchto gynekologických potížích doporučujeme začít intenzivní léčbu EPAMem 12 Ženským a EPAMem 900 Při zánětech. Dospělí a děti od 15 let užívají 4x denně 9 kapek EPAM 900 do převařené vychladlé vody a 4x denně 9 kapek EPAM 12 do převařené vychladlé vody.

Léčba by se neměla zaměřit jen na vnitřní užití, ale je vhodné spojit ji s výplachy pochvy ředěnou Tinkturou EPAM Pelyněk (ředění dle citlivosti - do 50 – 100 ml vody 20 – 30 kapek) a léčbou tampóny s EPAMem 8 Mumiovým (do 25 ml převařené vlažné vody 5 – 10 kapek EPAMu 8, tampon namočte, lehce vyždímejte a pokapejte ještě 5 – 10 kapkami stejného EPAMu). U akutních infekcí zavádějte tampón každé 2 hodiny a poté vyměňte. U chronických zánětů doporučujeme aplikovat tampóny na noc po dobu 1 měsíce, poté udělejte 1 měsíc přestávku a v případě potřeby léčbu opakujte.

Poznámka k léčbě tampony: tuto léčbu neprovádějte v době menstruace, 3 dny po pohlavním styku nebo v případě, že chcete otěhotnět!

Kromě užívání těchto přípravků doporučujeme použít i klasickou fytoterapii, k níž se hodí zejména Tibetský bylinný čaj EPAM Na ženské orgány. Tento čaj je speciálně vyroben pro různá zánětlivá onemocnění ženských orgánů.

3x denně pijte šálek čaje z Tibetské tinktury EPAM Pelyněk (do 100 ml převařené teplé vody 20 kapek tinktury).

Dále užívejte Tibetské tobolky EPAM Třezalka, které mají velmi dobré protizánětlivé účinky.

Vhodným doplňkem při léčbě je Energetická přikrývka EPAM.

Zpět na seznam


(Hnisavá) angína

Při virové angíně doporučujeme užívat EPAM 8 Mumiový (při bakteriální angíně se EPAM terapie jeví jako nanejvýš vhodná úlevová léčba). Pro zhojení Vašich mandlí je zapotřebí užívat EPAM 8 Mumiový každou hodinu až dvě po dobu 2 – 3 dnů. Nejlépe použijete EPAM 8 Mumiový ve spreji a nastříkejte ho do zadní části krku na mandle a nechte působit. Pokud máte EPAM 8 ve formě roztoku, užívání je následující: dospělí a děti od 15 let užívají ve fázi akutního stavu: 20 kapek každou hodinu až dvě pod jazyk po dobu 2 – 3 dnů, poté je možné přejít na dávkování 4x denně 5 – 10 kapek. Vhodnost léčby u dětí mladších 15 let se vždy konzultujte s našimi odbornými poradkyněmi.

Léčení příznaků by mělo zahrnovat i klasickou fytoterapii, k níž se hodí zejména Tibetský bylinný čaj EPAM na průdušky. Denně vypijte alespoň 2,5 l tohoto teplého čaje a pořádně se vypoťte. Účinnost čaje zvýšíte přidáním Tibetských tinktur EPAM Jedle nebo Echinacea.

Pro doplnění vitamínů a minerálů doporučujeme užívat Tibetský medový elixír 100% přírodní multivitamin nebo Tibetský medový elixír s mumiem. Tyto medové elixíry zvyšují odolnost organismu, posilují imunitní systém, mají detoxikační účinky, pomáhají při léčbě dýchacích, zažívacích obtíží i při bolestech pohybového aparátu.

Při silné bolesti v krku vyzkoušejte „Borisovo zázračné kloktadlo“, které si připravíte dle následujícího receptu: smíchejte 50 ml Tibetské tinktury Jedle nebo Myrta, přidejte 35 kapek Tibetské silice Tea tree, 10 kapek Tibetské silice Eukalypt a 10 kapek Tibetské silice Hřebíček. Tuto směs před každým použitím protřepejte a do 50 ml teplé vody dejte 1 čajovou lžičku této hotové směsi. Tímto roztokem kloktejte každou hodinu.

Další možná směs ke kloktání: do 0,5 l vody dejte 1 čajovou lžičku soli, po 25 ml Tibetské tinktury EPAM Eukalypt a Jedle a přidejte 10 kapek Tibetské silice EPAM Tea tree. Důkladně promíchejte a kloktejte každou hodinu.

Každý den si čistěte jazyk zubním kartáčkem, protože plak, který se na jazyku vytváří je zdrojem nežádoucích virů a bakterií (po skončení nemoci kartáček zahoďte!).

Také doporučujeme používat Energetickou přikrývku EPAM.

V jamce mezi palcem a ukazováčkem si masírujte body 6x denně po dobu 8 minut. Podrobné popisy akupresurních bodů naleznete v knize Sborník - Pomoz si sám, jejímž autorem je B. Tichanovský.

Zpět na seznam


Infekce močových cest

Při všech problémech s močovými cestami začněte léčbu intenzivním užíváním přípravku EPAM 8 Mumiový. Při akutním zánětu doporučujeme pro dospělé a děti od 15 let užívat 20 kapek každou hodinu, střídavě pod jazyk a do převařené teplé vody (ne více jak 50°C), až do vymizení příznaků (cca 3-5 dní). Dále doporučujeme kombinovat s přípravkem EPAM 24 Ledvinový v dávce 4x denně 9 kapek do 50ml převařené teplé vody. V těžkých případech se může užívat maximální dávka 4x denně 15 kapek (pro dospělé a děti od 15 let).

Léčba tampóny: do 25ml převařené vlažné vody nakapejte 5-10 kapek EPAMu 8 Mumiový, tampon namočte, lehce vyždímejte a pokapejte 5-10 kapkami stejného EPAMu. U akutních infekcí vyměňujte tampon každé 2 hodiny. U chronických zánětů močových cest doporučujeme zavádět tampóny na noc po dobu jednoho měsíce, poté udělejte jeden měsíc přestávku a v případě potřeby opakujte. Léčení za pomocí tampónů neprovádějte v době menstruace, 3 dny po pohlavním styku, nebo pokud chcete otěhotnět.

Při léčbě je též vhodné použít Energetickou přikrývku EPAM.

Dále doporučujeme potírat několikrát denně podbřišek vatovým tamponem s nahřátým EPAMem 8 Mumiovým (30-40°C).

Kromě těchto přípravků doporučujeme použít i klasickou fytoterapii, k níž se hodí zejména Tibetská bylinná čajová směs EPAM Na ledviny. Účinnost čaje zvýšíte přidáním Tibetské tinktury EPAM Bříza.

Zpět na seznam


Jarní detoxikační kúra

Nedostatek slunce a pohybu, onemocnění prodělaná v zimním období, vedlejší účinky antibiotik, hodně stresu, málo odpočinku, těžká strava bez vitamínů a minerálů. To vše jsou nepříznivé vlivy na organismus v průběhu zimního období. V těle nahromadí mnoho škodlivých látek a oslabené tělo má s jejich likvidací problémy. Tato lidově nazývaná jarní únava se projevuje častou a silnou únavou, ospalostí, nedostatkem energie, ale i rýmou, záněty dýchacích cest, potížemi s trávením (těžký žaludek, zácpa, pálení žáhy aj.). Lidské tělo vylučuje škodliviny pomocí několika detoxikačních orgánů a systémů. Patří mezi ně játra, ledviny, střeva, kůže a lymfatický systém. Jejich přetěžování se projevuje negativně na celkovém zdravotním stavu. Pokud se chcete zbavit škodlivin nasbíraných v zimních měsících, pomůžete těmto orgánům jarní očistnou kúru těla. Očistná kúra není prostředek ke snížení hmotnosti, je prevencí před dalšími nemocemi a zvyšuje imunitu. Ke snížení hmotnosti ale pomáhá také.

K pročištění organismu pomáhá pravidelný aktivní pohyb, nejlépe rychlá chůze nebo lehký běh. Pohyb povzbudí krevní oběh, zlepší náladu, posílí kardiovaskulární systém a při pocení se odplavují škodliviny z těla. Snažte se být co nejčastěji na čerstvém vzduchu a slunci. Jezte lehkou stravu, především čerstvou zeleninu a ovoce. Doplňte minerály a vitamíny. Zvolněte pokud možno pracovní tempo a více relaxujte. Důležitý je také dostatek spánku. Pijte čistící bylinné čaje. Zajděte si do sauny – její pravidelná návštěva posiluje obranyschopnost organismu, snižuje výskyt onemocnění, přináší uvolnění, působí proti stresu a odplavuje škodliviny z těla.

EPAM terapie:

Na jarní detoxikační kúru doporučujeme EPAM 35 Jaterní v kombinaci s EPAM 24 Ledvinovým. Dospělí a děti od 15 let užívají oba přípravky 4x denně 9 kapek do převařené vychladlé vody.

Na posílení organismu po nemoci, při vyčerpání a fyzické i psychické únavě se výborně osvědčil EPAM 20 D Posilující. Pro prevenci doporučujeme 10 – 15 kapek 2x denně pod jazyk, zde ponechat 1 – 2 minuty a poté spolknout.

K těmto přípravkům zařaďte i klasickou fytoterapii, k níž se hodí zejména Tibetský bylinný čaj EPAM Na játra a žlučník.

Vhodné jsou také koupele s Tibetskými aromatickými solemi EPAM, např. MumioJedle nebo Muškát.

Na imunitní systém působí velice příznivě Tibetský medový elixír EPAM 100%multivitamin nebo Tibetský medový elixír EPAM s mumiem.

V předjarním a jarním období je vhodné absolvovat také čistící kúru proti parazitům. K tomu doporučujeme Tobolky EPAM Očišťující směs. Tobolky Očišťující směs se užívají 4x (tj. ve 4 dávkách) denně, 30 minut před jídlem po dobu 14 dní. Počet tobolek v jedné dávce se aplikuje podle Vaší hmotnosti – 1 tobolka na 20 kg hmotnosti (zaokrouhlujte směrem nahoru). Poté následuje 14 dní přestávka, po které následuje dalších 14 dní užívání Tobolek Očišťující směs. V průběhu celé kúry užívejte EPAM 11 Při alergiích – dospělí a děti od 15 let 3x denně 7-9 kapek do převařené vychladlé vody.

Zpět na seznam


Klíšťová encefalitida a Lymeská borelióza

K prevenci proti klíšťové encefalitidě a Lymeské borelióze přispívá přípravek EPAM 1000 Nervový. Jestliže předpokládáte pobyt na území se zvýšeným výskytem klíšťat, začněte l měsíc předem užívat tento přípravek v dávce pro dospělé a děti od 15 let: 1x denně 5 kapek do převařené vychladlé vody.

V případě, že jste již onemocněli jednou z těchto nemocí, užívají dospělí a děti od 15 let 6x denně 6 kapek (3x denně do převařené vychladlé vody a 3x denně pod jazyk. Oba postupy střídejte).

Pokud onemocnění postihlo i klouby, doporučujeme přípravek EPAM 1000 Nervový kombinovat s přípravkem EPAM 31 Tkáňovým, na klouby a páteř. Dospělí a děti od 15 let užívají 4x denně 5 – 10 kapek do převařené vychladlé vody 15 minut před jídlem nebo 1 hodinu po jídle, v závislosti na stupni vývoje onemocnění. V těžkých případech se může užívat maximální dávka 4x 15 kapek. Přípravek je možné používat dlouhodobě. Do postižených kloubů si 2 – 3x denně vtírejte Tibetským balzám na klouby a páteř EPAM Cedr nebo Tibetský balzám na klouby a páteř S Jehličnany.

O užívání EPAMu 1000 v souvislosti s těmito nemocemi u dětí mladších 15 let se vždy poraďte odbornými poradci!

Pokud onemocnění postihlo jakýkoliv jiný orgán, doporučujeme užívání EPAMu 1000 Nervový kombinovat s EPAMem pro daný orgán.

Místo repelentu je možné používat např. Tibetskou silici EPAM Tea tree.

Zpět na seznam


Kloubní obtíže

V současné době má problémy s klouby a páteří většina lidí. Příčiny kloubních onemocnění jsou různé a podle příčin se stanoví způsob léčby. Zjednodušeně je možno říci, že nemoci kloubů a pohybového aparátu jsou způsobené buď zánětlivým procesem, nebo degenerativními změnami v kloubech (často související s vyšším věkem, ale nemusí to tak být vždy).

Zánětlivá onemocnění: artritida, revmatismus, infekční artritida, dna

Artritida je zánětlivé onemocnění kloubů. Způsobuje ji porucha imunitního systému, kvůli čemuž vzniká zánět kloubů. Jde o autoimunitní onemocnění, kdy organismus vlastně napadá sám sebe. Projevuje se otokem, zčervenáním, bolestí, horkostí v místě zánětu, omezením pohybu, přičemž ne vždy jsou všechny příznaky přítomny. Sem patří i Bechtěrevova nemoc (pojmenovaná podle ruského neurologa Vladimira Bechtěreva), chronické zánětlivé onemocnění především páteřních obratlů postihující až 1 % populace; postihuje častěji ženy, první příznaky se většinou objeví mezi 18. a 30. rokem života. 

Infekční artritida zahrnuje celou řadu nemocí, které jsou vyvolané vniknutím bakterie do kloubu (např. po úrazu), způsobené Lymskou boreliózou nebo při onemocnění jiných orgánů, při nichž může dojít k zánětu kloubu.

Revmatismus je bolestivé onemocnění, které postihuje především pohybový aparát. Způsobuje záněty kloubů, svalů, kostí a vaziv, někdy také páteře. I když je často napaden pouze jeden kloub, jedná se o onemocnění celého organismu. Revmatismus provází bolest, ztuhlost, omezení činnosti napadených kloubů, kostí i svalů. Mezi revmatické choroby patří zhruba šedesát nemocí – tou nejzávažnější je revmatická horečka aj.

Dna (uratická artritida) je vyvolaná poruchou metabolismu purinových látek, vedoucích k ukládání krystalků kyseliny močové do kloubní chrupavky. Je to metabolické onemocnění související s příliš vysokou hladinou kyseliny močové v krvi. Kyselina močová vykrystalizuje v kloubech, což vede nejprve ke dráždění a později k těžkým zánětům se zničením kloubů. Krystaly přetrvávají, i když se hodnoty kyseliny močové v krvi opět znormalizují.

Degenerativní onemocnění: artróza, osteoporóza

Artróza je chronické degenerativní onemocnění, které může postihovat jakýkoli kloub, nejčastěji však velké nosné klouby dolních končetin, drobné klouby rukou a páteř.Artróza představuje nejčastější kloubní onemocnění a vyskytuje se hlavně u jedinců starších věkových skupin. Příčina vzniku artrózy není objasněna, známé jsou jen rizikové faktory, které zvyšují riziko vzniku artrózy. Základními projevy jsou bolest a ztuhlost postiženého kloubu, později i omezená hybnost, nestabilita a deformita kloubu. Další projevy jsou specifické podle místa postižení. Při artróze probíhají první změny v chrupavce. Mění se její struktura a postupně se ztrácí její pružnost. Chrupavka se ztenčuje, její povrch přestává být hladký a může zcela zaniknout. Při pohybu dochází k většímu tření a podráždění. Po degeneraci chrupavky zůstávají konce kostí v kloubu odhalené a na jejich okrajích se vytvářejí výrůstky. Ty se snaží kloub stabilizovat, ale současně ho tím dělají méně pohyblivým a deformují ho. I když se jedná o nezánětlivé onemocnění, mohou se přechodně objevit i příznaky zánětu z podráždění (otok, proteplením kloubu a zmnožením kloubní tekutiny).

Artróza kolenních kloubů - důležitou úlohu hraje věk, nadváha, ženské pohlaví a přetěžování při některých sportech. Typická je námahová bolest, obvykle při chůzi po nerovném terénu, na schodech. Bolest má startovací charakter – nemocný ji pociťuje při prvních krocích hned ráno nebo po delším sezení. Po rozchození bolest ustane, ale po větší námaze se znovu objeví a může se objevit i otok.

Artróza kyčelních kloubů - na vzniku se podílejí spíše mechanické (sport, těžká fyzická práce) a dědičné faktory (vývojové poruchy kloubů - vrozená dysplazie kyčlí). Bolest lokalizovaná v třísle a může vystřelovat až do křížové kosti nebo do zevní části stehna. Charakteristické je kulhání podmíněné bolestí. Po ránu a po delším odpočinku pacienti vnímají ztuhlost kyčle. V pokročilejších stadiích bývá bolest klidová i noční.

Artróza rukou má poněkud odlišný průběh. Zde jsou nejsilnější příčinou genetické vlivy. Obvykle se střídají období aktivity nemoci s obdobím klidu. Postižené klouby jsou bolestivé, zduřelé, mohu být i mírně zarudlé a může být přítomná i krátká ranní ztuhlost. Zvláštní formou artrózy rukou je tzv. erozivní osteoartróza, která se vyznačuje rychlejším vývojem nemoci, dramatičtějším průběhem napodobujícím až zánětlivé onemocnění typu revmatoidní artritidy a větším sklonem k rozvoji deformit.

Osteoporóza (tzv. řídnutí kostí) patří mezi civilizační choroby. Na vzniku se podílí celá řada faktorů: hormonální změny např. po menopauze, dlouhodobé nevhodné stravování, nedostatečná pohybová aktivita, stres, znečištěné životní prostředí.

Při výčtu kloubních onemocnění je také třeba zmínit páteř, která s onemocněním kloubů často bezprostředně souvisí.

Páteř je základní částí kostry obratlovců, která udržuje tělo ve správné poloze a chrání míchu, která je v ní uložena. Páteř jet dvakrát esovitě zakřivená, tvořena 33 nebo 34 obratlů. Jednotlivé obratle jsou spojeny klouby, vazy a meziobratlovými ploténkami. Nejčastější problémy s páteří jsou buď: po úrazu nebo přetížením (vyhřezlá ploténka, akutní blok krčí páteře – ústřel, lumbago - bederní ústřel, houser aj.), na základě progresivní systémové nemoci (revmatoidní artritida, nádor na páteři), degenerativní změny v důsledku stáří (osteoporóza, artróza) a zánětlivá onemocnění (artritida, Bechtěrevova nemoc - chronické zánětlivé onemocnění především páteřních obratlů, příčina nemoci zůstává stále nejasná, určitou roli hraje dědičnost). Uvedené nemoci mohou být v kombinaci, např. při degenerativních změnách jsou častější úrazy páteře.

EPAM terapie zánětlivých onemocnění kloubů

Zánětlivá onemocnění se léčí v akutní fázi především klidem. Po zlepšení stavu můžete začít cvičit komplex cviků na uzdravení páteře a kloubů. 

Na artritidu, revmatická onemocnění a dnu velmi příznivě působí EPAM 31 Tkáňový, na klouby a páteř - obvyklá dávka pro dospělé a děti od 15let je 4x denně 5-10 kapek do převařené vychladlé vody v závislosti na stupni vývoje onemocnění. V těžkých případech se může užívat maximální dávka 4x denně 15 kapek.

V akutní fázi užívají dospělí a děti od 15 let přípravek EPAM 8 Mumiový - 4x denně 20 kapek pod jazyk.

Můžete též přidat EPAM 900 Při zánětech - 4x denně 5-10 kapek do převařené vychladlé vody.

Dále doporučujeme 2-3x denně důkladně promasírovat (4 - 5min.) danou partii pohybového aparátu Tibetským balzámem EPAM Na páteř a klouby z jehličnanůnebo Cedr.

Vhodné je také zařadit klasickou fytoterapii, k níž se hodí zejména Tibetský bylinný čaj EPAM Na klouby a páteř. Působí příznivě při různých onemocněních pohybového aparátu. Účinnost čaje zvýšíte přidáním Tibetské tinktury EPAM Jedle. Čaj doporučujeme osladit Tibetským medovým elixírem EPAM Na páteř a klouby.

Na postižená místa si nanášejte Tibetský jílový obklad EPAM Na páteř a klouby. Teplota obkladu by měla mít pokojovou teplotu. Naneste silnější vrstvu jílového obkladu, nechte zaschnout cca 20 - 30 min. a poté smyjte.

Při artritidě kloubů na rukou nebo nohou jsou velmi účinné koupele postižených kloubů v roztoku Tibetské aromatické soli EPAM MumioPropolis, nebo Jedle. Koupel připravíte takto: do umyvadla (popř. jiné nádoby) napustíte vodu o teplotě 27 - 37°C a dáte do ní jednu polévkovou lžíci aromatické soli. Do nádoby namočíte postižený kloub na 5 -15 minut.

Další možnou procedurou je hnětení solné kaše. Do nádoby nasypete tolik aromatické soli EPAM, aby po zalití vodou vznikla solná kaše. Teplota roztoku by měla být opět mezi 27 - 37°C. Takto vzniklou solnou kaši hněťte 2 - 3x denně po dobu 10 minut. Po dvou dnech sůl vyměňte. Používejte také Energetickou přikrývku EPAM.

 Na podporu léčby doporučujeme také Tibetský medový elixír EPAM 100% přírodní multivitamin.

Dietní doporučení:
Stav těchto onemocnění zhoršuje také nadváha, a proto velmi důležitou roli hraje správná výživa. Je zapotřebí, vyhýbat se potravinám obsahující vysoký obsah kyseliny arachidonová např. vepřové sádlo, uzeniny, játra apod. Tyto potraviny podporují vznik zánětů. K redukci zánětu jsou důležité antioxidanty – vitaminy C, A, E. Tyto antioxidanty vychytávají v těle volné radikály vzniklé v důsledku zánětu. Potraviny bohaté na vitaminy C, A, E jsou mrkev, zelí, paprika, salát, pšeničné klíčky, oříšky, slunečnicová semínka, pistácie, rajčata, rakytník, špenát, jablka. Tvorbu kyseliny arachidonové tlumí omega-3 mastné kyseliny. Tyto kyseliny se nacházejí v studenovodních rybách např. losos, sleď, pstruh, candát. Jejich konzumaci doporučujeme alespoň 3x týdně. Omezte hovězí a jehněčí maso a zvěřinu. Konzumace jeho velkého množství podporuje vznik kyseliny močové, která se pak ukládá v kloubech. Trpíte-li záněty kloubů, v žádném případě nepijte alkohol ani kávu.

Výraznou antioxidační vlastnost má také list stromu Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba). EPAM terapie má k dispozici na léčbu zánětlivých kloubních onemocnění Tibetskou tinkturu EPAM Ginkgo biloba.

EPAM terapie degenerativních kloubních nemocnění

Artróza je z pohledu lékařů současné medicíny nevyléčitelná. Většinou se léčí analgetiky (léky tlumící bolest) a ve vážných případech operativní cestou (umělá kloubní náhrada). Avšak z pohledu tibetské medicíny je poměrně dobře léčitelná právě EPAM terapií, za předpokladu, že pacient bude aktivní činitelem a bude dodržovat všechny doporučené léčebné metody. Mistr Boris Tichanovský léčil za více než 30 let své praxe tisíce pacientů, z nichž 99 % mělo potíže právě s pohybovým aparátem. Pokud tito pacienti dodržovali doporučené léčebné metody, došlo vždy ke zlepšení artrózy. Vymizely bolesti, došlo k výraznému zlepšení rozsahu pohybu v kloubech a v některých případech i k úplnému vyléčení postižených kloubů.

EPAM terapie artrózy:
při léčbě artrózy je důležité, aby všechny procedury směřovaly ke zlepšení krevního oběhu v kloubech. V první řadě je potřeba začít aktivně a správně cvičit. Můžete navštívit některý z kurzů Mistra B. Tichanovského se specializací na klouby a páteř, kde se naučíte mnoho léčebných technik zaměřených právě na uzdravení pohybového aparátu. Zázračný komplex na uzdravení páteře a kloubů a výborná je také Automasáž na vyrovnání energie jin a jang „Babušky Alakajevy“.

Na artrózu velmi příznivě působí EPAM 31 Tkáňový, na klouby a páteř. Účinné látky v obsažených bylinách příznivě působí při regeneraci pojivové tkáně páteře, kloubů, kloubních chrupavek i ostatních orgánů v lidském těle.
Způsob užívání:
Dospělí a děti od 15 let užívají přípravek 4x denně 5 - 10 kapek do převařené vychladlé vody v závislosti na stupni vývoje onemocnění. V těžkých případech se může užívat maximální dávka 4x denně 15 kapek.

Dále doporučujeme 2-3x denně důkladně promasírovat (4 - 5min.) danou partii pohybového aparátu Tibetským masážním olejem EPAM 40 Páteř a kloubyTibetským balzámem EPAM Na páteř a klouby z jehličnanů nebo Cedr.

Vhodné je také zařadit klasickou fytoterapii, k níž se hodí zejména Tibetský bylinný čaj EPAM Na klouby a páteř. Tento čaj příznivě působí při různých onemocněních pohybového aparátu. Účinnost čaje zvýšíte přidáním Tibetské tinktury EPAM Jedle. Čaj můžete obohatit přidáním Tibetského medového elixíru EPAM Na klouby a páteř.

Na postižené místo si dávejte teplý Tibetský jílový obklad EPAM Na klouby a páteř. Potřebnou část jílového obkladu zahřejte na 45°C a naneste na kloub. Přikryjte suchým plátnem a plátno překryjte Energetickou přikrývkou EPAM, kterou připevněte obinadlem k postiženému místu. Nechte působit 40 - 120 minut. Poté si jílový obklad smyjte v připravené lázni s Tibetskou aromatickou solí EPAM Na klouby a páteřCedr nebo Borovice.

Velmi účinné jsou také koupele postižených kloubů v roztoku s Tibetskými aromatickými solemi EPAM.

Koupel při pravíte takto: do umyvadla (popř. jiné nádoby) napustíte vodu o teplotě 37 -47°C a dáte do ní jednu polévkovou lžíci aromatické soli. Do nádoby namočíte postižený kloub na 5 - 30 minut. Důležité je udržet teplotu vody.

Další možnou procedurou je hnětení solné kaše. Do nádoby nasypete tolik aromatické soli, aby po zalití vodou vznikla solná kaše. Teplota roztoku by měla být opět mezi 37 - 47°C. Takto vzniklou solnou kaši hněťte 2 - 3x denně po dobu 10-30 minut. Po dvou dnech sůl vyměňte.

Dietní doporučení:
Konzumujte ve zvýšené míře chrupavky, sulc a kolena, protože obsahují přírodní kolagen. Kolagen je bílkovina složená z aminokyselin a má pozitivní vliv na kosti, chrupavky, šlachy, cévy i elasticitu pokožky.

Zpět na seznam


Močové cesty

EPAM 8 - mumiový: při akutním zánětlivém onemocnění užívají dospělí a děti od 15 let 20 kapek každou hodinu, střídavě pod jazyk a do převařené teplé vody (max však 50 stupňů C) po dobu 3-5 dnů.

EPAM 24 - ledvinový

Energetická přikrývka

Tibetská bylinná čajová směs EPAM na ledviny. Účinnost čaje zvýšíte přidáním Tibetské tinktury EPAM bříza (teplota max 50 stupňů C).

Zavádění tampónů s EPAMem 8: do 25 ml převařené vlažné vody nakapejte 5-10 kapek EPAMu 8, ve vodě navlhčete tampón, lehce jej vyždímejte a pokapejte 5-10 kapkami stejného EPAMu. U akutních infekcí zaveďte tampón na dvě hodiny dostatečně hluboko do pochvy. Po dvou hodinách tampón vyjměte a vložte další. U chronických zánětů doporučujeme zavádět tampóny na noc po dobu jednoho měsíce, poté udělejte jeden měsíc přestávku a v případě potřeby opakujte. Tampóny nepoužívejte v době menstruace a 3 dny po pohlavním styku, pokud se snažíte otěhotnět.

Oblast podbřišku potírejte několikrát denně vatovým tampónem s nahřátým EPAMem 8 na 30-40 stupňů C.

Zpět na seznam


Mykóza nohou

Rizikoví pacienti jsou diabetici, pacienti s poruchou prokrvení dolních končetin, a lidé se sníženou imunitou. Mykóza nohou postihuje o něco častěji muže než ženy. Příčinou je možná fakt, že si nemění ponožky tak často, jak by měli, a s oblibou stále nosí tytéž boty.

Dietní režim: omezte cukry a cukrovinky (sirupy, sušené ovoce, sušenky, umělá sladidla sorbit a xylit, koncentrované ovocné šťávy, džemy, kompoty); dále, sladké ovoce (hrozny, banány, broskve apod.), marinované pokrmy, ovocné jogurty, ostatní pokrmy obsahující cukr, těstoviny z bílé mouky, alkoholické nápoje, instantní slazené čaje, sladké limonády typu cola apod. Dostatečně pijte - min. 2 litry denně, nejlépe čisté vody, konzumujte bílé jogurty s živou mikroflórou (Lactobacilus acidophilus), přípravky s obsahem Echinacey a vitamínu C pro posílení imunity.

Léčba: k léčbě mykóz se většinou používají produkty k lokální aplikaci s obsahem antimykotik; používají se zpravidla ve formě roztoků (tinktur), na hlubší formy spíše masti a krémy. Součástí terapie by měla být i důkladná dezinfekce obuvi, ponožek a oděvů, které byly v kontaktu s postiženou kůží. Z přírodních léků se doporučuje koupel v uklidňující solné lázni, potírání jablečným octem, lihem nebo česnekovým práškem, masáž rostlinným olejem s přídavkem několika kapek levandulového oleje. 
Hygienická pravidla: mytí nohou i 2x denně, antibakteriální mýdla a antiperspiranty, případně i krémy, pečlivé osušení nohou včetně míst mezi prsty po koupeli či sprchování; plátěná nebo kožená obuv; v létě nejlépe kvalitní kožené sandály naboso; časté střídání bot, bavlněné ponožky. Používejte nedráždivou čistě přírodní kosmetiku. Během léčby perte prádlo, ručníky a žínky na 95° Celsia.

EPAM terapie:

Při mykóze nohou vnitřně užívejte přípravek EPAM 20 Univerzální, který má příznivý vliv na posílení obranyschopnosti organismu. Dospělí a děti od 15 let užívají 4x denně 10 – 20 kapek pod jazyk v závislosti na stupni vývoje onemocnění. 

Postižená místa potírejte 3 – 4x denně EPAMem 20 Univerzálním. Vhodný je také Tibetský balzám EPAM s mumiem, jehličnany a ginkgo bilobou.

3x denně užívejte 1 čajovou lžičku Tibetského medového elixíru EPAM 100% multivitamin.

Potírání na plísně: smíchejte 20 ml Tibetské silice EPAM Tea tree, 7 ml Tibetské tinktury EPAM Pelyněk a 14 ml Tibetské tinktury EPAM Propolis. Před použitím směs protřepte. Místa postižená plísní potírejte 3 – 4x denně.

Zpět na seznam


Nachlazení, bolest v krku, kašel

Výborné výsledky při různých virových nemocích mají níže uvedené EPAMy (působí na imunitní systém a účinkuje velmi rychle).

EPAM 8 Mumiový je vhodný při všech akutních onemocněních.

EPAM 20 Univerzální je silný přípravek, který se používá nejen jako prevence, ale i při různých akutních a chronických onemocněních (chřipka, zápal plic, nachlazení).

EPAM 20 C Posilující je rozšířená modifikace EPAMu 20 Univerzálního, která je obohacena česnekem a borovicí. Jde také o velmi silný přípravek používaný při virových onemocněních, hlavně při chřipce. Příznivě působí na srdce a cévy.

EPAM 20 D Posilující je též rozšířená modifikace EPAMu 20 Univerzálního; obsahuje jehličnany. Výrazně posiluje organismus po nemoci, při vyčerpání, fyzické i psychické námaze. Aplikuje se také při bronchitidě, zápalu plic, únavě a celkovém oslabení organismu.

EPAM 21 Průduškový má zesílené účinky na oblast horních a dolních cest dýchacích a je účinný na všechny respirační onemocnění (bronchitida, kašel, rýma, angíně, zápalu plic aj.).

Dávkování: dospělí a děti do 15 let: 20 kapek každou hodinu až dvě pod jazyk. Zde ponechte 1 – 2 minuty a poté spolkněte. EPAMy takto užívejte po dobu 2 – 3 dnů, poté přejděte na dávkování 4x denně 20 kapek po jazyk až do vymizení příznaků. Dávkování pro děti do 15 let konzultujte s našimi odbornými poradkyněmi.

Kromě těchto přípravků doporučujeme použít i klasickou fytoterapii, k níž se hodí zejména Tibetský bylinný čaj EPAM na průdušky (doporučujeme vypít 2 litry denně). Účinnost čaje zvýšíte přidáním Tibetské tinktury EPAM Echinacea nebo Jedle.

Při bolesti v krku doporučujeme „Borisovo zázračné kloktadlo“, které si připravíte podle následujícího receptu:

smíchejte 50 ml Tibetské tinktury EPAM Jedle, 35 kapek Tibetské silice EPAM Tea tree, 10 kapek Tibetské silice EPAM Eukalypt a 10 kapek Tibetské silice EPAM Hřebíček. Tuto směs před každým použitím protřepejte a do 50 ml teplé vody dejte 1 čajovou lžičku této hotové směsi. Roztokem kloktejte každou hodinu.

1 – 3x denně doporučujeme pro dospělé a děti od 15 let 1 čajovou lžičku Tibetského medového elixíru EPAM 100% multivitamin a 1 lžičku Tibetského medového elixíru EPAM s mumiem.

Každou hodinu provádějte bodovou masáž; postup naleznete v knize Tajemství života, jejímž autorem je Boris Tichanovský. Jestliže začnete provádět masáže včas, je možné porazit onemocnění za 1 den.

Jestli se nemoc vyvinula již v bronchitidu, aplikujte medovou masáž, kterou střídejte s Tibetským jílovým obkladem EPAM Na průdušky. Tento obklad umí vytahovat záněty z postiženého orgánu (viz bronchitida)

Pokud přidáváte do čajů přidávat Medové elixíry EPAM nebo Tinktury EPAM, měl by mít čaj maximální teplotu 40° C, jinak by se zničily léčivé účinky bylin a medu.

Bodová masáž, otužovací procedury, cvičení a léčebné dýchání jsou přírodní a všem dostupné metody, ale k naší lítosti je provádějí pouze nadšenci.

Zpět na seznam


Nemoci srdce a cév

V období rekonvalescence těchto onemocnění nebo jako prevenci doporučujeme užívat přípravek EPAM 36 Srdeční; příznivě působí na činnost srdce a cév.

Způsob užívání: obvyklá dávka pro dospělé a děti od 15 let je 4x denně 5 – 10 kapek do převařené vychladlé vody 15 minut před jídlem. V těžkých případech je maximální dávka 4x denně 15 kapek.

Na zklidnění nervové soustavy, mysli, emocí a pro navození vnitřního klidu si každý večer připravte Tibetský bylinný čaj EPAM Na pohodu a přidejte do něj 3 lžičky Tibetského medového elixíru EPAM Na příjemný spánek. Účinnost čaje zvýšíte přidáním Tibetské tinktury EPAM Kozlík nebo Ginkgo biloba.

Před spaním také doporučujeme koupel v Tibetské aromatické soli EPAM Na příjemný spánekSrdeční nebo Mátové.

Pokud je onemocnění spojeno s vysokou hladinou cholesterolu v krvi, doporučujeme 3 – 4x denně pít Tibetský bylinný čaj EPAM Na cévy a cholesterol. Pro snížení cholesterolu je také vhodné sníst denně několik stroužků česneku (v případě, že máte zdravý žaludek).

Pro srdce je velmi důležitý pohyb. Tento pohyb by měl být u nemocného srdce nenáročný. Vhodná je například každodenní 30 minutová chůze v nenáročném terénu. Je dobré začít s kratším úsekem každý den prodlužovat a zátěž postupně zvyšovat. Nenáročný, pravidelný a déletrvající pohyb pomáhá posilovat srdce, regeneruje srdeční buňky, prokrvuje tkáně a příznivě působí na celý oběhový systém.

Důležité upozornění: přípravky EPAM nenahrazují léčbu předepsanou lékařem! EPAMy užívejte jako doplněk v období rekonvalescence nebo jako prevenci. Pamatujte, že při jakékoliv silné nebo svíravé bolesti na hrudi, vystřelující do pravé paže, krku, lopatky, kontaktujte okamžitě lékaře a řiďte se jeho radami!

Zpět na seznam


Paraziti

Parazitismus je vztah dvou organismů, z něhož jeden organismus (parazit čili cizopasník) má zisk a druhý na něj doplácí (hostitel). Parazit se může živit buďto tkáněmi samotného hostitele (aniž by ho sám o sobě zabíjel), nebo se přiživovat na jeho potravě či jinak profitovat z hostitelova organismu nebo jeho činnosti a snižovat přitom jeho zdatnost.

Přemnožení paraziti v lidském organismu mohou být příčinou celé řady onemocnění,od těch méně vážných, jako jsou např. střevní potíže, ekzémy, vyrážky či alergie, až po ty velmi vážné, jako je onemocnění pohlavních orgánů, žlučníku, jater, pneumonie, cukrovka, infarkt myokardu, neurologické potíže apod. Pokud je člověk zdravý, tělo je schopné se vyrovnávat s odpadními produkty, které tito paraziti produkují, a nezpůsobují v těle nemoc. Nemoc se však může kdykoli spustit, pokud je tělo oslabeno stresem, dietou, delším pobytem v znečištěném životního prostředí, kontaminovaným jídlem nebo i kontaktem s věcmi denní potřeby, zvířaty aj.

Klasická medicína používá proti parazitům léky, které působí jen proti určitým druhům, ale zdaleka nezničí všechny. Některé z léků mají i vedlejší účinky. Vyšetření mohou být nedostatečná a často ani parazity v těle neidentifikují. Naopak, lidové léčitelství, pocházející z Ruska, Číny a Tibetu má dlouhodobé zkušenosti s odstraňováním parazitů. Existují recepty, jak již výše zmíněno, prověřené tisíciletími, které člověku neuškodí, ale zbaví ho prakticky všech parazitů.

EPAM terapie

Na parazity doporučujeme především Tobolky EPAM Očišťující směs.

Způsob užívání: očišťující tobolky se užívají 4x (ve 4 dávkách) denně 30 minut před jídlem po dobu 14 dní. Počet tobolek v jedné dávce se aplikuje podle vaší hmotnosti – 1 tobolka na 20 kg hmotnosti (zaokrouhleno nahoru). Vážíte-li např. 60 kg, bude jedna dávka 3 tobolky). Po 14 dnech užívání udělejte 14 denní přestávku, po které následuje další 14 denní užívání očišťujících tobolek.

V průběhu celé očišťující kúry užívejte EPAM 11 Při alergiích. Dávkování: dospělí a děti od 15 let užívají přípravek 3x denně 7 – 9 kapek do převařené vychladlé vody.

V průběhu 14 denní přestávky doporučujeme užívat Francouzský zelený jíl EPAM (v prášku nebo v tobolkách.

Vhodným doplněním léčby při boji s parazity je též Tibetská tinktura EPAM Pelyněk(dodržujte dávkování v informacích u přípravku!!!)

Zpět na seznam


Svalové křeče

První pomocí při křeči je zklidnění, protažení, případně masáž postiženého svalu.Někdy to není snadné, protože ztluštění svalu brání jeho natažení. Proto je nutné postupovat pomalu a opatrně. K opětovnému uvolnění svalu může dojít za pár sekund, ale také za několik desítek minut.

Pro předejití svalových křečí doporučujeme užívat přípravek EPAM 31 Tkáňový, na klouby a páteř.

Dávkování: obvyklá dávka pro dospělé a děti od 15 let je 4x denně 5-10 kapek do převařené vychladlé vody.

Dále doporučujeme EPAM 23 (pro sportovce a osoby s vysokou fyzickou zátěží), který přispívá k rychlé regeneraci svalů.

Dávkování: dospělí a děti od 15 let užívají 20-30 kapek pod jazyk 15 min před a ihned po intenzivním tréninku, nebo jakékoliv jiné namáhavé pracovní činnosti.

Před intenzivním tréninkem doporučujeme nakapat 15-40 kapek (dle Vaší hmotnosti) Tibetské tinktury EPAM Skořice do nápoje s vysokým obsahem theinu (např. černý nebo zelený čaj). V odborné literatuře je uváděno, že skořice zahřívá, čímž uvolňuje svalové napětí a tlumí křeče, (má též příznivý vliv na srdce, játra a mozek).

Postižený sval je vhodné 3x denně masírovat Masážním tělovým balzámem EPAM Uklidňujícím, který zbavuje postižené místo bolestí. Používá se na poškozené svaly, klouby, páteř a šlachy.

Také můžete vyzkoušet Masážní tělový balzám EPAM s mumiem, jehličnany a ginkgo bilobou. Tento balzám patří mezi nejúčinnější hojící přípravky na svalové tkáně, šlachy, klouby a chrupavky.

Pro předejití svalových křečí je důležité pravidelně doplňovat vitaminy a minerály. Proto doporučujeme také Tibetský medový elixír EPAM 100% přírodní multivitamin a Tibetský medový elixír EPAM s mumiem.

Na křeče jsou velmi vhodné koupele s Tibetskými aromatickými solemi EPAM Mumio.

Dietní doporučení:

Ve zvýšené míře je také doporučována konzumace čerstvých nebo sušených meruněk (jsou přírodním zdrojem potřebných stopových prvků a minerálů).

Zpět na seznam


Zánět středního ucha

Mezi účinnou prevenci patří řádně smrkat a udržovat tak nos průchodný. V případě, že nás zánět středního ucha již zastihne, je vhodné vzít si léky proti bolesti a na bolavé místo přiložit studený obklad.

První pomocí při bolesti Tibetská tinktura EPAM Propolis. Nahřejete 5 kapek této tinktury ve vodní lázni, do zahřátého propolisu namočte vatu, důkladně vyždímejte (propolis nesmí skápnout na ušní bubínek!) a vložte do ucha. Ucho přikryjte suchou vatou a ovažte. Bolest obvykle vymizí do 1,5 až 2 hodin. Pokud bolest v této době nepřejde, doporučujeme měnit vatové tampóny po 2 hodinách.

Dále doporučujeme užívat EPAM 900 Při zánětech. Dospělí a děti do 15 let užívají 4x denně 5 – 10 kapek do převařené vychladlé vody, v závislosti na stupni vývoje onemocnění. V těžkých případech se může užívat maximální dávka 4x denně 15 kapek.  Děti do 15 let užívají 4x denně 2 – 3 kapky do 15 ml převařené vychladlé vody. Děti do 5 let užívají 4x denně 1 – 2 kapky do čajové lžičky s převařenou vychladlou vodou. 

Komplikace:
Nejsou příliš časté, ale mohou nastat: protrhnutí ušního bubínku - náhlá prudká bolest, výtok z ucha, následná úleva; postup infekce do vnitřního ucha - horečka, zimnice, závratě, zvracení, podstatné zhoršení sluchu; pokud bolest do 24 hodin neustoupí. V těchto případech vždy navštivte nebo zavolejte lékaře!

Zpět na seznam


Závislost

Dostatečně dlouhé užívání EPAMu 96 Psychického má příznivý vliv na oběh těchto látek v těla a fyziologická příčina závislosti zmizí. Zůstávají však další problémy, psychické, neboť závislost zanechává hluboké stopy v myšlení – vědomí i podvědomí člověka.

Má-li si závislý člověk zcela obnovit zdraví, pak právě psychologická práce na sobě samém je na prvním místě. Najít příčinu závislosti je u každého člověka a naprosto individuální záležitost. Závislost je důsledkem příčin. Při hledání příčin je potřeba být trpělivý, léčba bude vyžadovat nějaký čas.

Klasické odstranění je metoda odpírání. Dotyčný se učí, jak se vyhnout rizikovému chování. Velice často je to spojeno s celkovou změnou životních návyků, prostředí a lidí, se kterými se dotyčná osoba stýká. Další možností je odstranění příčin, tedy odkrytí toho, co dané osobě tato činnost přináší, nahrazuje, a řešení problému, před kterým utíká.

Výbrorné zkušenosti s hledáním a léčením příčin jsou s pomocí metody "Klíč k životu" a "Rodinné konstelace". Také práce s Reiki může být příznivá.

EPAM 96 Psychický, ochraňuje a výrazně posiluje centrální nervovou soustavu a ochraňuje důležité orgány před různými toxickými vlivy, hlavně před působením nikotinu, alkoholu, některých narkotik, syntetických léků. Používá se jako doplňková léčba všech závislostí. EPAM 96 psychický se u závislostí doporučuje teprve po hlubší diagnóze u odborníka; užívá se pak v průběhu léčení i po dokončení léčby.

Důležitým prvkem léčby závislostí je důvěra v odborníka a podpora okolí, především rodiny.

Zpět na seznam


Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. NESOUHLASÍM s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).

Souhlasím
Přizpůsobit